عید حضرت مسیح را با فرمایشی از این بزرگوار پاس داریم
29 بازدید
موضوع: تبلیغ

موعظه حکیمانه حضرت عیسی (ع)

یا بَنی إسرائیلَ، زاحِمُوا العُلَماءَ فی مَجالِسِهِم و لو جُثوّا علَی الرُّکبِ؛ فإنّ اللّه یحیی القُلوبَ المَیتَةَ بِنُورِ الحِکمَةِ کما یحیی الأرضَ المَیتَةَ بِوابِلِ المَطَرِ.

عیسی علیه السلام: فرمودند ای بنی اسرائیل! با علماء و دانشمندان همنشینی کنید و مجلسهای (درس دانشمندان را پُر کنید،(حتی اگراز کثرت ازدحام مجبور شوید دو زانو بنشینید)؛ زیرا خداوند، دلهای مُرده را با نور حکمت زنده می کند، همچنان که زمین مرده را با باران تند حیات می بخشد.

یا بَنی إسرائیلَ، قِلَّةُ المَنطِقِ حُکمٌ عَظیمٌ، فعلَیکم بِالصَّمتِ فإنّهُ دَعَةٌ. حدیث حَسَنَةٌ، و قِلَّةُ وِزْرٍ، و خِفَّةٌ مِن الذُّنوبِ، فحَصِّنوا بابَ العِلمِ فإنّ بابَهُ الصَّبرُ، و إنّ اللّه یبغِضُ الضَّحّاک مِن غَیرِ عَجَبٍ، و المَشّاءَ إلی غَیرِ أدَبٍ. حدیث، و یحِبُّ الوالِی الّذی یکونُ کالرّاعی لا یغفُلُ عَن رَعیتِهِ، فاستَحیوا اللّه فی سَرائرِکم کما تَستَحیونَ النّاسَ فی عَلانِیتِکم، و اعلَموا أنّ کلِمَةَ الحِکمَةِ ضالَّةُ المُؤمنِ، فعلَیکم بِها قَبلَ أن تُرفَعَ، و رَفعُها أن تَذهَبَ رُواتُها؛

ای بنی اسرائیل! کم گویی حکمت بزرگی است. پس خاموشی گزینید که آن آرامشی نیکو و مایه کم شدن وزر و بال و سبکباری از گناهان است. باب دانش را محکم سازید؛ زیرا که باب آن شکیبایی است. همانا خداوند کسی را که بیجا می خندد و بیهوده می گردد دشمن دارد و زمامداری را که چون چوپان از رعیت خویش غافل نیست دوست می دارد. پس در نهان از خدا شرم کنید، همچنان که آشکارا از مردم شرم می دارید و بدانید که سخن حکیمانه گمشده مؤمن است. پس، پیش از آنکه از میان برود، آن را دریابید، و از بین رفتن آن به رفتن گویندگان آن است.